blog
Masz już nową stronę, ale to, czy będzie ona działać prawidłowo przez długi czas zależy przede wszystkim od tego jak będziesz o nią dbać. W zakres prowadzenia strony wchodzi najczęściej dbanie o okresowe aktualizacje, umieszczanie nowych treści, reagowanie na pojawiające się problemy, pozycjonowanie, rozbudowa strony. Krótko mówiąc “jak dbasz, tak masz”.
Konserwacja strony
Najważniejszym aspektem dbania o stronę www są regularnie prowadzone aktualizacje. W przypadku stron opartych na WordPress podstawą jest posiadanie najnowszej wersji samego WordPressa oraz motywu i wtyczek rozbudowujących funkcjonalność strony. Ma to znaczenie ze względu na bezpieczeństwo strony – stare wersje oprogramowania mogą być bardziej podatne na ataki. Aktualizacje przeprowadzane na bieżąco, w miarę pojawiania się poprawek, dają szansę na to, że wszystkie komponenty będą ze sobą prawidłowo współpracować (będą kompatybilne). Aktualizacja WP często pociąga za sobą konieczność weryfikacji, czy pozostałe wtyczki, których używamy na stronie są kompatybilne z nową wersją WP. Czasem trzeba poczekać, aż twórcy poprawią swoje oprogramowanie dopasowując je do nowego WP, jednak zdarza się, że developerzy zaprzestali rozwijać swój projekt i wtyczkę trzeba będzie zastąpić inną. Warto więc na bieżąco śledzić informacje o planowanych zmianach w kluczowych dla naszej strony wtyczkach i samym WP. Jeśli masz sklep oparty o Woocommerce, bądź na bieżąco i sprawdzaj jakie zmiany twórcy wtyczki planują wprowadzić w najbliższym czasie. Często nowa wersja Woo wprowadza opcje, które do tej pory można było uzyskać tylko poprzez instalację dodatkowego oprogramowania, a po aktualizacji możemy pozbyć się tych niepotrzebnych już wtyczek i odciążyć stronę.
Czasem aktualizacje powodują błędy, przez które niektóre funkcjonalności na naszej stronie przestają działać, lub nie działają prawidłowo. W skrajnym przypadku możemy stracić dostęp do panelu administracyjnego WP. Dlatego też, przy aktualizacji, trzeba pamiętać by bezwzględnie zrobić kopię zapasową, z której, w razie problemów będziemy mogli przywrócić naszą stronę. Zwykle jest tak, że hosting tworzy kopię regularnie i możemy łatwo przywrócić stronę z ostatniej kopii w panelu klienta, lub zlecić ją obsłudze hostingu. Przy aktualizacjach trzeba zaznaczyć, że najważniejsze jest ich dokonywanie na bieżąco, w miarę ich pojawiania się a nie na przykład raz do roku. Konieczność przeskoczenie kilku wersji wielu wtyczek, WP i motywu na raz daje większe szanse na pojawienie się problemu niż aktualizacje robione na bieżąco i pojedynczo.
Nowe treści
Ciągłe rozwijanie strony, na przykład poprzez regularne dodawanie nowych treści w formie bloga jest dobrze widziane przez wyszukiwarkę, co oznacza wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu mamy większą szansę na pozyskanie nowych odbiorców a co za tym idzie potencjalnych klientów. Dodawanie nowych treści w formie postów wymaga przygotowania tekstu, wybrania zdjęć i umieszczenia na stronie. Warto zadbać, by nowe teksty były przygotowane dobrze pod względem SEO, były aktualne i odpowiadały na potrzeby lub rozwiązywały problem naszego klienta. To sprawi, że będą się łatwiej pozycjonować i przyciągać na naszą stronę nowych użytkowników.
Rozwiązywanie problemów
Czasem może się zdarzyć tak, że na stronie wystąpi jakiś problem. Pojawi się spam, formularz kontaktowy przestanie działać, instalacja dodatkowej wtyczki posypie nam stronę itp. Warto wtedy mieć kogoś, kto będzie w stanie pomóc nam naprawić problem. W najgorszym wypadku trzeba będzie przywrócić stronę z ostatniej kopii zapasowej, ale czasem wystarczą mniej drastyczne rozwiązania.
Rozbudowa strony
Z czasem może się okazać, że są potrzebne dodatkowe funkcjonalności na stronie. Na przykład pojawi się potrzeba dodania modułu FAQ – czyli najczęściej pojawiających się pytań od klientów, nowego formularza kontaktowego czy nowej galerii z realizacjami naszych projektów. Warto wtedy dobrze przemyśleć gdzie, w strukturze strony, dodać nowe elementy, tak by nie zaburzyć przygotowanego wcześniej układu i by były one czytelne i wygodne w nawigowaniu dla użytkowników.
Czy mogę samodzielnie prowadzić stronę?
Oczywiście, WordPress jest bardzo popularnym CMSem i korzysta z niego miliony osób na świecie, więc również Ty jesteś w stanie się tego nauczyć. Przy odrobinie chęci i czasu będziesz w stanie poznać podstawowe funkcje i bez problemu będziesz w stanie przeprowadzić aktualizacje czy dodać nowy wpis. W internecie jest dostępne mnóstwo poradników, na których możesz się oprzeć. Warto tylko zwracać uwagę na jakiej wersji WP są demonstrowane dane zagadnienia, bo to co działało w wersji 4.9 niekoniecznie będzie wyglądać i działać tak samo w najnowszej wersji. Jeśli jednak nie masz czasu by się tym zajmować możesz zlecić te zadania nam.
Ile kosztuje prowadzenie strony?
To zależy od tego jaki zakres opieki nad stroną wybierzesz. Jeśli samodzielnie będziesz dodawać nowe treści i zależy Ci jedynie na tym, by ktoś zadbał o konserwacje strony pod względem technicznym (aktualizacja oprogramowania, pomoc w razie awarii) to jest to koszt od 30 zł na miesiąc lub 300 zł za rok.
Aktualizacje treści, dodawanie nowych postów, projektów czy galerii jest już kwestią indywidualnej wyceny, bo wszystko zależy od czasu jaki będzie trzeba poświęcić na ich przeprowadzenie.
Chcesz wiedzieć jak może wyglądać Twoja strona?
Skontaktuj się z nami i powiedz czego potrzebujesz a my przygotujemy dla Ciebie ofertę.
Możesz też wypełnić formularz online, a my wyślemy wycenę na podany adres mailowy.
wycena
Kontakt
kontakt@blackimpala.pl
690 666 780